Při nákupu nad 899 Kč máte dopravu po České republice zdarma.

Collagen Expert

MIRA MAR - Expert in Collagen Products

If you've found your way to reading this article, it means you want to reward your dog healthily and to the best of your ability. At the same time, like us, you strive to continually improve your knowledge. Therefore, below we summarize what the phrase "Collagen expert" means.

MIRA MAR offers high-quality and exclusive collagen products for your beloved dogs of all breeds, ages, and weight categories, without added substances and preservatives. The products are made with love and care in a family business with a long tradition and deep knowledge. Additionally, they are made from the highest quality natural ingredients.

The main active ingredient has a significant impact on supporting the musculoskeletal system, strengthening joints, cartilage, and skin, resulting in a significant improvement in the quality of dogs' lives.

Outstanding results are guaranteed by the high content of the most suitable type of hydrolyzed beef collagen, which is highly absorbable.

 

Why collagen?

Collagen is considered a fundamental building block in the body. It creates connective tissue to support the healthy structure of muscle tissue, tendons, and bones.

 Joint and dental health: Hydrolyzed collagen helps maintain bodily collagen in optimal condition, including joints, bones, muscles, and teeth. Collagen supports the elasticity and strength of joints, tendons, and cartilage, which is crucial for an active and healthy life for dogs.

 Beautiful coat and skin: Collagen promotes skin hydration and gives fur shine and health.

 Vitality, immunity, digestion, and weight control: Collagen peptides strengthen the immune system, improve lipid and glucose metabolism, support digestion, and maintain overall vitality in dogs.

 

MIRA MAR - Expert na výrobky z kolagenu

Pokud jste se dostali ke čtení tohoto článku, znamená to, že chcete svého psa odměňovat zdravě a nejlépe, jak dovedete. Zároveň se, stejně jako my, i vy snažíte stále zlepšovat ve svých znalostech. Proto pro vás v textu níže shrnujeme, co znamená slovní spojení „Collagen expert“

 

MIRA MAR nabízí pro Vaše psí miláčky všech plemen, věkových i váhových kategorií, kvalitní a exkluzivní kolagenové produkty bez přidaných látek a konzervantů. Produkty jsou vyráběné s láskou a péčí v rodinné firmě s dlouholetou tradicí a hlubokými znalostmi. Navíc jsou vyráběné z nejkvalitnějších surovin přírodního původu.

Hlavní účinná složka má výrazný vliv na podporu pohybového aparátu, posiluje klouby, chrupavky a kůži, což má za následek výrazné zlepšení kvality života psů. 

Vynikající výsledky zaručuje vysoký obsah nejvhodnějšího typu hydrolyzovaného hovězího kolagenu, který je velmi dobře vstřebatelný. 

 

Proč právě kolagen?

Kolagen se považuje za základní stavební prvek v organismu. Vytváří pojivo pro podporu zdravé struktury svalové tkáně, šlach a kostí. 

 Zdraví kloubů a zubů: Hydrolyzovaný kolagen pomáhá udržet tělesný kolagen v optimálním stavu, tedy i klouby, kosti, svaly a zuby. Kolagen podporuje pružnost a pevnost kloubů, šlach a chrupavek, což je zásadní pro aktivní a zdravý život psů.

 Krásná srst a kůže: Kolagen podporuje hydrataci kůže a dodává srsti lesk a zdraví.

 Vitalita, imunita, zažívání a kontrola hmotnosti: Kolagenové peptidy posilují imunitní systém, zlepšují metabolismus lipidů a glukózy, podporují trávení a udržují celkovou vitalitu psa.